Digitální závislosti - 1. část stoj
Úvodem je důležité si říct, co je závislost. ,,Závislost je nemoc žízně. Otázka zní: po čem člověk žízní? A hlavně: proč je jeho žízeň neutišitelná? Samozřejmě jde o žízeň po náklonnosti, lásce, uznání a ocenění." (H. P. ROHR, Praha 2015) Máme závislosti společností přijímané, méně přijímané a odmítané.
Jsme tím obklopeni, technologie se zdokonalují a zrychlují. Už skoro není člověka který u sebe nemá svůj mobilní telefon, neumí zapnout televizi nebo neprokrastinuje na toaletě scrolováním na sociálních sitích.
My v BMphysio jsme byly osloveny pro spolupráci společností renadi v Brně. Abychom pomohly veřejnosti přiblížit základní posturální pozice běžného dne u kterých dodáme doporučení, co zlepšit a jak zamezit větším obtížím pohybového aparátu.
Postupně si rozebereme:
- stoj, leh, sed
STOJ:
Chybný stoj: Je k vidění každý den skoro u každého člověka př.: na autobusové zastávce.
Slečna na fotografii stojí pouze na jedné dolní končetině, batoh má zavěšený na jednom rameni, hlava je ve velkém předsunutí a zařízení je celkem blízko očím.
Korigovaný stoj: Slečna na fotografii stojí pevně oběma nohama na zemi, chodidla, pánev a ramena jsou v pomyslných patrech nad sebou, tím pádem je tam značné napřímení krční páteře. Zařízení je ve větší vzdálenosti od očí.
NÁŠ TIP:
- pozice ve stoji po čase ( cca 5-10min) obměňujte
- používejte nastavení svých zařízení (lupa, velikost písma, barevné filtry a změnu svitu) pro lepší čtivost zařízení
- ve stoji si vyzkoušejte vypodložit loket druhou rukou (ruce střídejte)
- pokud máte batoh s popruhy zkuste si je pravidelně zapínat v oblasti beder/hrudníku
Článek pro Vás zpracovala Mgr. Barbora Morávková ve spolupráci s Mgr. Janou Kuchtovou z renadi.