Jícnový a mimojícnový REFLUX - 1. část

06.05.2025

Pojem reflux je odvozený z latinského slova re, což znamená zpět a slova fluere, které znamená téci. Doslovný překlad tedy zní zpětný tok (Koufman, Aviv, Casiano & Shaw, 2002).

Gastroezofageální reflux (GER) označuje návrat žaludečního (popřípadě i duodenálního) obsahu do jícnu. GER je přítomen i u zdravých jedinců. Pokud nenavozuje histologické změny jícnové sliznice a nepříjemné symptomy, tak je označován jako fyziologický. Patologický GER vyvolává soustavné obtíže (Zeleník et al., 2013).

Gastroezofageální refluxní choroba jícnu (GERD) vzniká při patologickém GER a působí komplikace a/nebo nepříjemné symptomy (Vela, Richter, & Pandolfino, 2015). GERD je způsobena patologickým GER (Zeleník et al., 2013). Rozlišujeme erozivní a neerozivní GERD. Při erozivní nacházíme poškození sliznice a u neerozivní má jedinec typické symptomy, ale nenalézáme makroskopicky prokazatelné porušení sliznice (Zeleník et al., 2014).

Extraezofageální reflux (EER – mimojícnový reflux) je stav, kdy refluxát proniká nad úroveň horního jícnového svěrače až do oblasti hltanu, dutiny ústní a dýchacích cest. Refluxát může pronikat až do dutiny nosní, paranazálních dutin a středouší. EER může být fyziologickým dějem, pokud nenavozuje slizniční změny a nevyvolává subjektivní obtíže. EER je patologický, pokud způsobuje subjektivní problémy a/nebo slizniční změny v hltanu, hrtanu, dutině ústní či respiračním traktu (Zeleník et al., 2013; Zeleník, Komínek, Matoušek & Formánek, 2014). Patologický EER se může v menší či větší míře podílet na vyvolání, udržování nebo zhoršení zánětlivých procesů horních cest dýchacích a hltanu (Zeleník & Komínek, 2010). EER může přispět ke vzniku nebo zhoršovat průběh např. laryngitidy, rinosinusitidy a bronchiálního astmatu (Zeleník et al., 2013).

Etiologie EER a GERD je multifaktoriální a zahrnuje funkci jícnového svěrače (Groome et al., 2007). Udává se, že u GERD je primární porucha dolního jícnového svěrače, kdežto u EER je primární dysfunkce horního jícnového svěrače, což vysvětluje odlišné symptomy a projevy (Koufman et al., 2002). Společným významným patogenetickým faktorem je doba kontaktu refluxátu s tkáněmi, složení refluxátu a citlivost sliznic (Zeleník et al., 2014).

Pro konzultaci a fyzioterapii této problematiky se nebojte kontaktovat naše pracoviště.

vypracovala Mgr. Ledahudcová

Barbora Morávková - ZnamyLekar.cz