Vstupní návštěva -  BMphysio

05.05.2024

Příchod pacienta alespoň 5 minut před domluveným termínem. 

1. návštěva v našem zařízení: Fyzioterapeut Vás vyzve ke vstupu do ordinace.

  • Anamnéza 

K tomu abychom věděli jak Vám pomoci potřebujeme zjistit co Vás bolí.

Nejčastější otázky na fyzioterapii: S čím přicházíte? - Jak dlouho bolest trvá? - Kde to bolí? - O jaké bolesti se bavíme? - Bolí to v klidu/při pohybu nebo ojediněle při konkrétní aktivitě? - Máte sedavé X aktivní zaměstnání? - Jaké máte aktuálně pohybové aktivity? - Máte k dispozici lékařskou dokumentaci? Tímto způsobem se dobereme k tomu, co s pacientem potřebujeme řešit. 

  • Kineziologický rozbor

K tomu abychom přišli na to, kde jsou vaše obtíže potřebujeme vidět Váš pohybový aparát (PA) a zhodnotit vaše měkké tkáně (MT), klouby i držení těla. 

Nejčastější postup na fyzioterapii: Pacient si odloží pouze do spodního prádla (v některých případech to není nutné). Vyšetření PA - chůze, stoj, specifické fyzioterapeutické testy ostatních kloubů a pohybů. Fyzioterapeut čerpá z baterie testů na problematické i ostatní segmenty těla.  V některých případech se využívá např. podoskop.

  • Terapie

K tomu abychom ovlivnili vaše obtíže potřebujeme ošetřit vaše měkké tkáně (MT) případně připravit segment se kterým budeme pokračovat v terapii.  Fyzioterapeut Vám pomůže najít co nejefektivnější strategii (pomocí konceptů a metodik) v danou chvíli. Nutno poznamenat, že se spousta obtíží a vjemů z PA vyvíjí v čase. Doporučujme systematickou spolupráci s pacientem. 

  • Edukace

K tomu abychom ovlivnili vaše obtíže i nadále potřebujeme ovlivnit vaše každodenní pohybové návyky. Pomocí edukace na základě anamnézy či bolesti pocvičit vhodné pohybové vzory a doplnit je cviky z terapie. 

  • Úkol pro pacienta

Pacient s námi může během terapie mluvit, ptát se pokud ho něco zajímá. Pokud není vhodné aby u terapie mluvil, je fyzioterapeutem upozorněn. Je vhodné si po terapii někam poznamenat co jste se naučili a co máte dodržovat ke zlepší vašich obtíží. Nebojte se nás kontaktovat s vaší zpětnou vazbou ať je jakákoliv. Není výjimkou, že po některých terapiích doznívá účinek delší dobu. 

  • Úkol pro fyzioterapeuta

Co nejefektivněji vyšetřit, otestovat a ošetřit pacientovi obtíže. Vysvětlit a edukovat o dalším doporučeném postupu. Dodržet etický kodex fyzioterapeuta. 

  • Konec fyzioterapeutické intervence

Případné dotazy pacienta, platba, možnost dalšího objednání. Odchod pacienta alespoň 5-10 minut před dalším pacientem.

  • Z praxe a zkušenosti fyzioterapeuta v BMphysio vyplývá, že nejčastěji doporučujeme alespoň tři návštěvy. Toto je pouze doporučení, neplatí vždy.

Proto aby se Vaše problematika řešila kontinuálně, abychom zamezili chybám při cvičení, které může vzniknout s odstupem času a bez supervize. Proto abychom Vám pomohli efektivně pomoci řešit vaše rezervy v pohybu a společně se dopracovali ke zlepšení.


Připravila Mgr. B. Morávková

Barbora Morávková - ZnamyLekar.cz