Jetlag a sport

14.06.2023

V dnešním blogu si povíme o jednom z největších problémů, se kterými se potýkají sportovci - jetlagu. Pokud jste někdy cestovali na jiný kontinent, určitě víte, o čem mluvím. Tento nepříjemný pocit, kdy se vaše tělo nechce přizpůsobit novému časovému pásmu, může být opravdu vyčerpávající. A jak si s tím poradit?

Nejprve si řekněme, co to vlastně jetlag je. Jednoduše řečeno, jetlag je porucha spánkového cyklu způsobená změnou časového pásma. Když se přesunete do jiného časového pásma, váš biologický rytmus se naruší a tělo potřebuje nějaký čas, aby se přizpůsobilo novému režimu.

Takže co můžete udělat, abyste minimalizovali účinky jetlagu? Za prvé, pokuste se přizpůsobit novému časovému pásmu co nejdříve. To znamená, že pokud cestujete na východ, snažte se spát v letadle, abyste byli co nejvíce odpočatí. Pokud cestujete na západ, naopak se snažte být co nejvíce aktivní během letu.

Další tip je udržovat si hydrataci. Pití dostatečného množství vody pomáhá udržovat tělo v kondici a minimalizuje únavu způsobenou cestováním. Také se snažte vyhnout alkoholu a kofeinu, které mohou dehydratovat tělo a zhoršit účinky jetlagu.

Pokud máte možnost, zkuste si přizpůsobit svůj spánkový režim několik dní před cestou. Pokud cestujete na východ, zkuste si posunout budík o hodinu dříve každý den. Pokud cestujete na západ, naopak si budík posuňte o hodinu později.

A nakonec, nezapomeňte na pohyb. I když se vám nechce, snažte se být co nejvíce aktivní během dne. Procházky na čerstvém vzduchu pomáhají udržovat tělo v kondici a minimalizují účinky jetlagu.

Takže to jsou naše tipy, jak minimalizovat účinky jetlagu a přizpůsobit se novému časovému pásmu co nejdříve. A pokud vám to přesto nedá, nezoufejte - časem se tělo přizpůsobí a vy budete moci zase naplno užívat svých sportovních aktivit!

Barbora Morávková - ZnamyLekar.cz