BMphysio team na cestách

11.03.2024

Někdy se stane, že nejsme všechny v pravidelných ordinačních hodinách v naší ordinaci. Nezoufejte, vždy je tu nějaká zastupitelnost a termín u nás je možný. Proč se tomu tak je? Prozradíme vám to v následujících řádcích. 

Bára Morávková jezdí na pracovní výjezdy zaštiťující Český plavecký svaz, v tomto případě se konalo plavecké soustředění SCM DP (Sportovní centrum mládeže, dálkového plavání). A o víkendech využíváme vzdělávacích kurzů po celé ČR, které nás posouvají v naší praxi. S kolegyněmi Hankou a Bárou jsme navštívili Kurz fyzioterapie ve sportu na Kladně. 

Intervence fyzioterapeuta při plaveckém soustředění

(mezi dvoufázovým tréninkem)

BOLESTI RAMEN na milion způsobů, nejčastěji řešíme bolest v oblasti m. pectoralis minor et major, m. deltoideus, m. supraspinatus, m. infraspinatus, m. teres minor et major, m. biceps brachii a jeho dlouhá hlava – destabilita/zánět, s tím mnohdy spojená destabilita kloubu a špatný timing lopatky, neschopnost relaxovat paži při přenosu ve vodě, silné přetížení m. subscapularis a optimalizace předpětí i zevních rotátorů celého ramenního kloubu, které se dost přeceňují. 

Ne vždy, když je přetížený vnitřní rotátor musíte posílit jen ten zevní viz. cviky s therabandem při rozcvičce. Plavecká ramena potřebují ke svému výkonu velký rozsah pohybu, podobně jako u volejbalu. Nutno říct, že je to odlišná zátěž, i když je to over head aktivita. Ve vodě je těžké najít oporu, proto se trénuje cit pro záběr a cit pro vodu. Ukázka fyzio intervence: otestovat/vyšetřit/ošetřit a zastabilizovat, ať vydrží další tréninkovou fázi tzn.: cíl uvolnit měkké tkáně a vědomě relaxovat. Rameno zastabilizovat a zmírnit bolest, provést svěřence zátěží ramene a zátěží celého soustředění ideálně s minimální bolestí, plánovat do budoucna zlepšení v preventivních návycích a posílení celé oblasti. 

S čím může pomoci fyzioterapeut:

  • rozcvička
  • prvky v tréninku
  • fyzio intervence na sportoviˇšti
  • kompenzace po tréninku
  • regenerační proces
  • konzultace do silové přípravy (ideálně s kondičním trenérem)
  • fyzio intervence na ubytování
  • 24/7 komunikace s mladými sportovci
SCM DP - společné foto
SCM DP - společné foto

Vzdělávací výjezd jsme si užili u kolegů 3fyzio na Kladně

Převážně jsou našimi klienty sportovci a sportující veřejnost a my jim chceme poskytnou ty nejnovější poznatky a informace pro co nejlepší výsledek fyzioterapie.

Na kurzu fyzioterapie ve sportu jsme absolvovali 8 vyučovacích hodin, kde se probrala základní ucelená fyzio problematika ke každé části těla a řada nadstavbových přístupů a postupu pro urychlení regenerace sportovních úrazů. 

Jedním z témat která rezonují už dlouho je pojem RICE vs POLICE, tedy problematika chlazení sportovních úrazů a jejich zákonitostem. Více mi o kurzu nepřísluší prozrazovat. :)

Svým kolegům v oboru mohu kurz doporučit pro mnoho užitečných informací předaných díky komunikativním lektorům. Našim klientům rády informace předáme v naší ordinaci BMphysio v Brně. Těšíme se na vás.

společná fotka z kurzu, zdroj: 3fyzio
společná fotka z kurzu, zdroj: 3fyzio

příspěvek psala B. Morávková - BMphysio, více informací na IG: baru_bmphysio

web kolegů z kurzu: www.3fyzio.cz

Barbora Morávková - ZnamyLekar.cz