Viscerální terapie - 1. část

27.11.2023

Všichni známe ten pocit sytosti po svátečním obědě. Někdy i ten otravný pocit pálení v oblasti "solaru" (reflux). Diagnózy, které jsou spjaty s nejen výše uvedenými průvodními jevy pomůže řešit viscerální fyzioterapie, kterou se v BMphysiu zabývá převážně fyzioterapeutka Hanka.  

Viscerální terapie je jemná metoda obnovující motilitu a mobilitu orgánu. Viscerální mobilita je pohyb orgánu v reakci např. na pohyb bránice při dýchání nebo na pohyb těla (chůze, běh, předklon). Viscerální motilita je vlastní aktivní pohyb orgánu, který je ovlivněný tokem krve, lymfy apod. Vnitřní orgány jsou propojeny mezi sebou a s dalšími strukturami organismu pomocí fascií, vazů a serózních membrán (Barral & Mercier, 2006).

Cílem viscerální terapie je zlepšit pohyb orgánů a okolních tkání, zmenšit jakoukoli překážku bránící lepšímu fungování a umožnit tak tělu nastartovat jeho samoozdravný a autoregulační mechanismus (Stone, 2007).

Na tělo není možné působit izolovaně, protože jde o integrovanou jednotku. Viscerální terapie může ovlivnit mobilitu a motilitu, cirkulaci tekutin, sfinkterové (svěračové) a svalové spazmy, hormonální a chemickou produkci, imunitu, psychiku (Barral & Mercier, 2006). Mezi důležité sfinktery patří například dolní jícnový svěrač, který zabraňuje nadměrnému zpětnému toku žaludečního obsahu (reflux). Mezi další svěrače patří např. Odiho sfinkter a pylorus (podpora zažívání). Ošetření má komplexní dopad na člověka jako na celek (tělo, mysl, emoce a duši) (Mariotti, 2009).

Důležité je zdůraznit, že viscerální terapie má své zásady. Je třeba počítat s více návštěvami, dle indikace terapeuta. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.  

V BMphysio se touto problematikou zabýváme. Tento článek pro Vás připravila Mgr. H. Ledahudcová.

Připravujeme pro vás pokračování...

Viscerální terapie - 2. část  bránice, jizva 


Barbora Morávková - ZnamyLekar.cz